Toulky Táborskem (V.)

Letošní první, celkově však páté pokračování seriálu z Táborska je konečně po roce zpět! Tentokrát je to spojení kultury a přírody. Vhodné je tento výlet absolvovat autem, pokud ale máte opravdu hodně času, můžete se vypravit za pomocí autobusu, ale nevím, jak by to dopadlo se spojením např. z Soběslavi do Záluží a pak z Borkovic např. do Veselí nad Lužnicí….

Loutkářské muzeum/kovárna – Naučná stezka Borkovická blata (3,7-5,5 km)

Mapa a výškový profil jsou převzaty z MAPY.CZ

Možná Vás hned pro začátek zmate tak rozdílná délka trasy, ono je to dané tím, že Naučnou stezku můžete projít buďto více přímo, nebo se “zacházkami”, záleží čistě na Vás… Ale na úplný začátek, nepředbíhejme.

Dopoledne před výletem bylo poměrně nepříjemné počasí, pršelo a tak jsem si vůbec říkal, zdali má smysl někam jezdit, ale server YR.NO hlásil pěkné počasí, tak jsem mu věřil…. a opět nezklamal! Do obce Záluží jsme dorazili když ještě poprchávalo a tak jsme se v místním loutkářském muzeu “schovali”. Vstupné je opravdu “za hubičku” a když připočteme, co se za ty peníze dostane – příjemný výklad o loutkách, historii kovárny, ve stavení je i velmi zachovalá černá kuchyně a světnička s historickým vybavením, je to paráda.

Mezitím se vyčasilo a tak jsme se rozhodli přikročit ke druhé části výletu. Popojeli jsme asi 6 km k parkovišti naučné stezky a vydali se na příjemnou lesní procházku.

Borkovická blata jsou nejsevernější rašeliniště Třeboňské pánve a začalo se tvořit před více jak 10. tisíci lety. Na naučných panelech se dozvíte mnoho zajímavostí o historii těžby, historii kraje, krojích, fauně, flóře a další věci. Popis cesty není tentokrát potřebný, protože stačí sledovat značení, které je velmi dobře přehledné a po krátkých vzdálenostech. Samotná stezka vede různými typy lesnaté, slatinné a rašelinné krajiny. Otevírají se nám i krásné pohledy na vodní plochy, na ty nezapomeňte odbočit a dojít se na ně podívat!

Nejen celková krajina je oku lahodící, ale i detaily stojí za to, no, posuďte sami….

Nakonec ale i nás počasí dohnalo, tříhodinové okénko pěkného počasí jsme vyčerpali a už se na nás hnala hradba oblačnosti, tak jsme raději sedli do auta a jeli se “nabaštit”. Byla to příjemná neděle!

A nyní nezbývá než se podívat na fotky, které jsem pro Vás v průběhu cesty vyfotil a doufám, že na další Toulky nebudete čekat zase další rok. Hezký den!

Reklama

#
#
#
#