Rozhovor s DJ´s: Muttaggen a Mr. Point

Mám radost, že jsem dohnal tyhle dvě postavy jihočeské a západočeské DJské scény, Aleše (Muttaggena) a Davida (Mr. Pointa), k drobnému povídání o jejich minulosti, názorech na současnou scénu a ještě na spoustu dalšího. Tak tedy – vítám vás pánové, jak se daří?

David: Ahoj Máro, v rámci možností, ale pracuju na tom, abych ti mohl odpovědět, že se mám skvěle!

Aleš: Tak u mě taky to jde dobře, nabídky na hraní se teď jen hrnou, nemůžu si prostě stěžovat (úsměv)!

Nejprve otázka na tebe Davide – párty ve Staročeské, doba o čtyři dlouhé roky zpět, jak to na tebe dnes působí?

David: To už jsou 4 roky, sakra, to to letí. Staročeská to byl začátek všeho, jedno velké dobrodružství, spousta nových věcí a lidí. Rád na tu dobu vzpomínám a často si prohlížím fotky z těch našich prvních undergroundových mejdanů.

Aleši, ty si byl také jedním z rezidentních DJ´s v Staročeské, co tě tam nejvíce potěšilo a co naopak nejvíce zklamalo?

Aleš: No dostat přece do těchhle prostorů padesát lidí najednou (smích)! Na Tábor a na takovýhle „doupě“, to byl prostě úspěch a luxusní mejdany. Jednoznačné plus byly i „hvězdy“ co se nám povedlo do takových prostorů dostat – Duo Steen & Keeper, Jacob Mara, Herry, Flyplender a dnes již nehrající Wobr, což je mimochodem hrozná škoda.

David: Víceméně můžeme říct, tehdejší jihočeská špička.

Aleš: No a co mě zklamalo…. tak asi občas ten lidský faktor, dnes se tomu ale člověk už jen zasměje:).

Co proměna vaší tvorby v průběhu hraní? Měli jste někoho, kdo vás inspiroval?

David: Pozoruju, jak mě ovlivňuje okolí. Jak jsme už povídali o Staročeské, jako housový DJ bych tam asi nezapadl, tak jsem přičichnul k technu a to mě začalo bavit. Potom, co jsem se „vybouřil,“ se zase vracím ke klidnějším stylům. V poslední době mě hodně láká kombinace DJe a vokálistky nebo MCho. Těch inspirací by bylo spoustu, od každého jsem si vzal něco, nemám jedno jméno, kterému bych se chtěl vyrovnat.

Aleš: No já osobně měl za inspiraci DJe Orbitha, líbil se mi když jsem ho viděl v Karlovkách (podnik Karlovy lázně v Praze – pozn. autora). Ale ten skok k tvrdšímu technu… to byl asi Oscar Mulero a Sven Wittekind, nekompromisně 160 BPM, níž se prostě nešlo, to mě nadchlo a tenhle styl jsem si přivlastnil.

Ty jsi začínal ve Staročeské nebo to bylo už dříve?

Aleš: To bylo už dříve, začínal jsem v roce 2003, Staročeská byla datovaná až od roku 2006.

Jaký je vás názor na současnou situaci v elektronické hudbě na jihu a západu Čech?

David: Na jih už tolik nejezdím, ale scénu tu stále sleduji, na jihu to bude vždycky trochu slabší a o to víc skláním poklonu promotérům, kteří se zde snaží dělat něco pro lidi, povídat o tom však nechám Aleše. V Plzni je to trochu lepší, dnes je to všechno bohužel o financích. Ale přece jen, jsou zde vetší prostory, větší šance, více lidí, lépe se s tím dá pracovat a něco z toho vytvořit.

Aleš: Tak samozřejmě ten západ je dnes někde úplně jinde, upřímně řečeno jih je v současné době skoro „tragédie“. Osobně jsem rád, že se stále něco děje, je pořád kam zajít, ale celkově ta scéna je problematická. Termíny, domluvy, starosti…. Dříve jsem spolupracoval s Tomášem Bendíkem aka DJ Legend Bee, to byla solidní spolupráce, ale v poslední době se vyrojilo spousta lidí, co by chtěli pořádat mejdany, prostě na to nemají buňky a je to s nimi velmi těžké. A co se týče DJ´s, jsou tu kvalitní jména a dokážou přitáhnout publikum na párty.

Neprojeli jste toho málo, kterou párty považujete za svým způsobem výjimečnou či hodnou zapamatování?

Aleš: Tak z stránky DJe rozhodně festival Summer Session 4 (rok 2008 – pozn. autora) a v klubu rozhodně jedna brněnská akce, kde jsem byl jako headliner, lidi mě perfektně přijali. A jako návštěvník vzpomínám na vystoupení Space DJ´s v roce 2007 na dnes již neexistujícím festivalu Summer of Love a na párty Apokalypsa, ačkoliv to, že přesunuli „Áčko“ do větších prostor, je sice fajn, ale mě to dosti odradilo, Boby centrum byla prostě kultovní záležitost.

David: Tak samozřejmě, Apokalypsy, na ty také rád vzpomínám. Ale to nejlepší, co mi zůstane v paměti, je loňský festival Summer beatS, který jsme s kamarády uspořádali na pláži největšího plzeňského rybníku, grilovali jsme, popíjeli, dívali se na západ slunce, u toho hrála má oblíbená hudba a když člověk zavřel oči, cítil se, jako na Ibize.

Aleši, ty vydáváš pravidelně dva sety ročně, zpravidla ve stylu hardtechno, v čem je tenhle poslední jiný („Muttaggen – Yes, it´s me! 2010“ – pozn. autora)?

Aleš: Tak především se snažím jít s dobou, vybírat tracky co nikdo moc nehraje, i když je to v době internetu a Beatportu hodně těžké, nejlepší je získávat tracky od producentů osobně. Snažím se mít ten set novější, posunout ho dál, dát mu jiný sound. A čím je jiný tenhle jak si se ptal? Asi absence hutnějších basových linek, preferuji teď vokálovější tracky a zpomalil jsem, na těch 155 BPM.

A co změna hardtechna v průběhu let? Ty sám si ikona tohohle stylu na jihu Čech, kdo jiný může k tomu říci víc…

Aleš: Tak když jsem začínal, tak hardtechno byl hrozně tvrdý, líbilo se mi to, proto jsem taky začal. No, pak s příchodem nových producentů se i ti starší museli trochu přizpůsobit a došlo k takovému změkčení. Následně ale, když se dostali na výsluní třeba Acid Flux nebo Jason Little, tak zas to hardtechno šlo do tvrda, jsou tam teď hutné basy, je to čistší a prostě to šlape!

Davide, pokud vím, ty propaguješ svou osobu především v západočeském městě Plzni, řekni nám, zdali taky připravuješ nějaký set nebo je tě možno slyšet jen live v klubu?

David: Prosím tě, s nahráváním setů já jsem na štíru. Vůbec mě nebaví doma hrát a koukat do zdi, potřebuji na to lidi a atmosféru v klubu. Také mám smůlu, několikrát jsme nahrávali přímo na akci živě můj set a jednou se neuložil, pak byl nahrán ve špatné kvalitě a naposledy vypadl proud, tak to bude asi znamení nic nenahrávat….

Vy oba jste známí díky akcím „Warmup Apokalypsa“, které jste pořádali a podepsali jste se pod ně, ale jak jihočeské publikum vzalo tyto akce?

Aleš: Tak já doufám, že dobře, alespoň soudím z toho, co jsem se ptal lidí přímo na párty a jaké byly odezvy po akci na webu. I počty lidí co přišli, to opravdu jižní Čechy v klubu nepamatují, např. Warmup 10.11.2007, to bylo přes 270 osob. No a kromě táborského Milenia dnes tolik návštěvníků v podstatě nevidíme.

Které největší hvězdy jste „dotáhli“ do klubu pro warmupy?

David: Tak slovo hvězdy bych asi nepoužil, to mi evokuje třeba někoho ze zahraničí, ale navštívila nás Míša Salačová, Jerry, Michal Poliak, Jamals DJs a řada djů, kteří ač nebyli hlavními tahouny akce, tak se nenechali zahanbit a častokrát podali srovnatelné výkony jako ony „hvězdy“.

Pánové, blíží se léto a s nimi i festivalová sezóna. Na jakém „fesťáku“ letos hrajete?

David: Zatím toho není moc. Doufám, že vyjde druhý ročník Summer beatS, který jsme začali připravovat, a hodně se těším do zahraničí, které už mi loni kvůli zaměstnání uteklo, tak snad letos.

Aleš: Určitě Summer Session, letos už šestý díl, tam doufám, že dorazíte podpořit jihočeskou scénu a Summer Beats jako David, ale tam se zřejmě předvedu v techno setu.

Vraťme se ještě k začátkům, Aleši, ty jsi vytvořil jako jeden ze svých prvních počinů dva sety – Dance mix I. a Dance mix II., pro mne nezávisle je to jedno z nejlepšího co si kdy vytvořil. Jak tě napadlo v době, kdy bylo tolik populární „míchat“ spíše undergroundový styl, použít klasické „rádiovky“ a udělat z nich hodinový set?

Aleš: Nápad to byl vcelku jednoduchý, na téhle muzice jsem začínal míchat v klubu 603 (dnes 604) a snažil se tím tam bavil lidi.

Kde vás uslyšíme hrát v nejbližší době?

Aleš: Tak 9. dubna pořádáme s Davidem v Café baru MP7 v Táboře mejdan a 17.dubna Soundpulse v budějovické K2, kde budu hrát s B.Unq! a francouzským DJem GANEZ The Terrible. Dále se nechte překvapit (smích)!

David: Aleš už přestavil mejdan v MP7 v dubnu, následně mě publikum uvidí 24. dubna v clubu 604 a pokud si chcete udělat výlet na západ do Plzně, tak 10.dubna budu hrát v clubu PH+.

nové, díky za rozhovor a hodně DJských úspěchů!

Reklama

#
#
#
#