Toulky Táborskem (IV.)

Měl jsem smůlu na pěkné počasí na podzim, a když bylo parádní babí léto, neměl jsem čas. Nakonec jeden den se povedl a tak jsem vyrazil na příjemný, skoro desetikilometrový okruh:

Choustník – Skopytce – Krátošice – Choustník (9,8 km)

Mapa a výškový profil jsou převzaty z MAPY.CZ

Choustník. Kdo zná tento název, hned se mu jistě vybaví zřícenina či stejnojmenná přírodní rezervace. V tomto díle se však nevypravíme na notoricky známé místo, ale půjdeme po kraji pod Choustníkem. Místo začátku výletu jsem umístil na náměstí v Choustníku, obci s něco přes pěti sty obyvateli, kam se dá dobře dojet autobusem či tam zaparkovat auto. Tam si můžete prohlédnout místní zámek nebo kostel Navštívení Panny Marie, který je hned u náměstí.

Nejprve se vydáme po žluté/modré značce, která nás povede západním směrem z obce okolo soustavy rybníků. U posledního z nich, Močeného se značky dělí a pokračujeme po žluté směrem na obec Skopytce po asfaltové cestě.

Procházíme příjemnou polní krajinou s hezkým rozhledem, cesta nás pak přivádí k Boreckému potoku, který přejdeme a pokračujeme dále po žluté. Až vystuopáme serpentíny, tak se nám po právé straně ukáže sestava tří krásných rybníčků s pěkným hájkem. Zajděte se tam podívat, stojí to za to.

Až se pak vrátíte na asfaltovou komunikaci a vystoupáte ještě o takových 200 metrů dále, otočte se, a uvidíte krásné panorama na Choustník – zříceninu, obec i přírodní rezervaci. Obecně, Choustník je místo, které je vidět z velmi mnoha míst po celém Táborsku a tvoří tak výborný orientační bod při cestách.

Ale teď již pokračujme do Skopytců, obce, o které se poprvé písemně dozvídáme už v roce 1368 V současnosti v ní žije něco okolo 160 obyvatel. Ná návsi potom uvidíte opravenou kapličku a místní hasičskou zbrojnici. Zároveň tak také uhneme ze žluté trasy KČT a půjdeme západní směrem na Košice/Chabrovice.

Asi po kilometru dojdete k obci Chabrovice, tam však uhnete doleva a půjdete do Krátošic. Na návsi tam najdete další kapličku a u ní napojení na modré turistické značení. Máte možnost se vydat rovnou po modré směr Kajetín, nebo se zastavit u rozhledny Čermákův vrch. Rozhodně doporučuji si na rozhlednu vyběhnout, je to zacházka nějakých 400 metrů a výhled poté stojí za to!

Nyní jsme na vršku rozhledny Čermákův vrch, jejíž základy jsou v nadmořské výšce 532 m a zároveň jsme v nejzápadnějším bodě našeho putování.

Když je dobrá viditelnost tak vidíte celé Táborsko (na severu Jistebnicko, na jihu pak oblasti Bechyně, Soběslavi…).

Zároveň je také krásně vidět celá trasa od Choustníku (a vlastně také ta část trasy, kterou ještě teprve půjdete).

Až se nabažíte pohledů z výšky rozhledny, sejděte zpět do Krátošic a jděte východním směrem po modre značce. Tak je to mírně komplikované, trasa prochází přes místní zemědělský areál a tak si člověk řiká, jestli je na správném místě. Je to však velmi jednoduché, stačí jít víceméně pořád rovně, jen po vstupu do areálu uhněte lehce doprava. Jako orientační bod použijte tyto zelené budovy a okolo nich projděte a pokračujte dále.

Následná cesta je prakticky rovná polní cesta, po levé straně vidíte Skopytce, před sebou pak Choustník a u toho samostatného stromu pak rozcestí.

Pokračujte stále po modré směrem k lesu. Modrá Vás povede jakoby do nitra lesa, nebojte se, cesta vede jen nekolik desítek metrů od hranice lesa a kopíruje jí.

Zanedlouho se však dostaneme z lesa zpět a po stále po modré pokračujeme severním směrem po asfaltové silnici s moc pěkným stromořadím směrem do obce Kajetín.

Tam projděte obcí a zastavte se u místního rybníčku, je to tam moc pěkné místo.

Zároveň jsem tam narazil na místního kocoura, který na mě ne příliš přívětivě hleděl….

Projděte Kajetínem (nebo spíš prokličkujte okolo zahrad – cesta je však dobře značená) a pokračujte severovýchodním směrem okolo pole.

To se ale již blížíme k rozcestí modré a žluté turistické značky, kde jsme procházeli na začátku našeho putování.

Na úplný závěr již stačí dojít asi půl kilometru zpět na náměstí v Choustníku a vklidu odfrčet domů. Původně jsem doufal, že bych stihnul i výstup na zříceninu, čas mi to však nedovolil. Pokud ale budete mít ještě tak dvě hodinky volného času a počasí bude stát za to, neváhejte a vydrápejte se nahoru, především na podzim, ale i v létě uvidíte krásný kus kraje. Tímto doporučením se s Vámi dnes loučím a děkuji za přečtení až do konce!

VŠECHNY FOTKY A MAPA ZDE

Reklama

#
#
#
#