Toulky Táborskem VIII.

Osmé toulání nás zavede do oblasti severovýchodního Táborska, do Mladé Vožice. Necelé tři kilometry od centra obce je krásná zřícenina hradu Šelmberk a tam přesně se dnes vydáme.

ladá Vožice - zřícenina hradu Šelmberk – Mladá Vožice (6,2 km)

Mapa a výškový profil jsou převzaty z MAPY.CZ

Počáteční bod si stanovme jako mladovožické Žižkovo náměstí, kam se dostanete jak autobusem, tak autem. Ať už jsme zaparkovali nebo vystoupili ze dveří Karosy, vydejte se kolem Kostela sv. Martina (postaven ještě před rokem 1348) a Zvonice – solné věže (nejspíše postavena 1425) a jděte po modré/zelené značce KČT.

Po pár metrech v obci se dostáváme k zalesněnému vršku s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému se dá zahnout a pak se navrátit na původní trasu. Cesta se dále prosmýká lesem nahoru a dolů, kdo půjde s kočárkem, bude mít trochu stížené podmínky, ale dá se to zvládnout…

Můžeme vidět hezké skalní útvary a občasné průhledy do krajiny, společnost nám dělají všudypřítomní zpávající kosi. Cesta se dále stáčí a klesá do oblasti v mapě zvané “podhradí”, tam pak pokračujte po modré turistické značce. Cesta se náhle mění na asfaltovou silnici, je to příjemná změna po terénu. Zastavte se i u rybníka, který je vlevo od cesty.

Po 500 metrech dojdeme k hlavní silnici, na té se naštěstí nezdržíme dlouho, odbočte doleva na luční cestu lemovanou stromořadí. Ta nás povede okolo toku řeky Blanice, projdeme skrz přírodní památku Vlašimská Blanice a užijeme si klid, který tato přírodní oblast nabízí.

Pohled na okolní pole pak stojí za to (sice řepka, ale na fotkách je to docela ok).

Po nějaké době dojdeme k rozcestí, dejte se cestou po pravé straně směrem do kopce po štěrkové cestě. Nemáte kudy zabloudit. Za jeden kilometr se dostaneme k informační tabuli o areálu hradu Šelmberk. Najdete tam informace o historii, co kde v areálu najdete a nesmí chybět ani seznam společenských událostí, které se uskuteční v areálu.

Pokud budete mít zájem se jít podívat nahoru na věž, je potřeba si po zakoupení vstupenek i půjčit klíč od věže. Jo a nezapomeňte ho pak vrátit:)! Výšlap nahoru pak třešnička na dortu celého výletu. Vyběhněte si po točitých schodech a pak se před vámi otevře krásný pohled do celého kraje. Na jihu Mladá Vožice, na západ Votice, na sever pak můžete vidět Velký Blaník.

Pod věží si můžete sednout, napojit a dát si něco dobrého k snědku. Je tam i moc příjemný stín, především v horkých dnech ideální místo na přestávku.

A teď hurá zpět směr Mladá Vožice. Já jsem naplánoval zpáteční trasu po červené trase, aby cesta tam i zpět nebyla stejná. Je to možná o něco příjemnější a kratší cesta, především pro směr dolů. Doporučuji vyzkoušet obě cesty.

Poměrně rychle sejdete zpět do Mladé Vožice, skrz hezké partie krajiny, prakticky po celou dobu jste krytí před sluncem korunami stromů. Až se dostanete zpět na silnici (od obce Běleč), pokračujte po této silnici směrem do centra obce (směr Tábor) a po pěti stech metrech se dostaneme do finále, na Žižkovo náměstí.

No a co hodnocení? Délka ideální, 6km se zvládne krásně, i ti co moc nechodí nic nenamítnou. Vidět je toho opravdu hodně, kraj je to moc příjemný, zřícenina Šelberku je vstřícná. Jít můžete i s dětmi (doporučuji). Možná bych se této trase vyhnul v případě delších dešťů a odložil na sušší období. Tak zase příště u devátých toulek!

Reklama

#
#
#
#